Klasyczna stolarka posiada w sobie niewątpliwy urok. Historyczne ramy, wyjątkowe zdobienia, unikalne detale. To wszystko sprawia, że drzwi i okna drewniane wyprodukowane przed wielu laty i dziś najczęściej mają w sobie to “coś”. Coś co chcemy zachować na dłużej nawet, gdy nasz dom przechodzi generalny remont.

To dlatego tak często Klienci zadają nam dwa proste pytania:

1. Czy w moim domu warto zachować stare okna?

A jeśli po ich przeglądzie odpowiedź na pierwsze brzmi: “niestety nie”, to:

2. Czy możecie dla mnie zrobić okna i drzwi, które będą wyglądały jak dawniej?

Dziś poznasz odpowiedzi na obydwa pytania.

Stare okna drewniane – kiedy warto je zostawić?

Drewno chyba od zawsze było moją wielką pasją. Kiedy koledzy odkrywali swoje pierwsze, prawdziwe zainteresowania – kolekcjonowali kasety z nową muzyką, nie rozstawali się z szarym Game Boy’em albo uczyli się spektakularnych trików na deskorolkach, ja najbardziej lubiłem dłubać w kawałku drewna (spokojnie, poza zabawą z drewnem miałem też chwilę czasu na typowe aktywności dla 13-latka).

Oczywiście spora w tym zasługa mojego taty, który zaczął pracę w zawodzie stolarza na długo przed moimi urodzinami. To dzięki niemu nie pamiętam w zasadzie ani jednego dnia w domu, gdy ktoś nie poruszył tematu drewna. Ale właśnie w ten sposób  – bez żadnej kokieterii – mogę dziś powiedzieć, że nasza stolarnia jest moim drugim domem.

[zdęcie – idealnie pasowałoby jakieś Pana z młodości ;)]

Dlaczego to wszystko mówię?
Bo wydaje mi się, że od najmłodszych lat potrafiłem docenić rzemiosło kilkanaście razy starsze ode mnie samego. I właśnie z tego powodu, gdy zapytasz mnie: “Czy warto zachować stare okna?” – moja odpowiedź będzie jednoznaczna: Tak! Musisz to zrobić! Jeśli Twoje stare okna drewniane są w dobrym stanie koniecznie je zostaw!

Niestety nie zawsze będzie to możliwe…

[zdjęcie: stare okno, które nie nadawało się do użytku]

No właśnie – jak ocenić stan starych okien?

Nie jesteś pewnie fachowcem i nie potrafisz dokładnie sprawdzić stopnia zużycia starej ramy okiennej czy drzwiowej. Nie będzie to jednak konieczne. Pierwszy przegląd możesz wykonać samodzielnie. Wystarczy zwrócić uwagę na trzy aspekty, które ja lubię określać hasłem: BIK.

  • Bezpieczeństwo
  • Izolacja
  • Komfort

Jeśli po Twojej analizie oryginał nie spełnia oczekiwań w kontekście jakości – masz wrażenie, że drzwi wyłamałaby kilkuletnia dziewczynka, przez szpary w oknach bez problemu przedostały się kuny, a Ty zwyczajnie źle się z tym czujesz – to nadszedł najwyższy czas na zmiany.

Nowe okna drewniane w starym stylu

Współczesny rynek produktów PCV jest bardzo rozbudowany, ale mam nadzieję, że tak jak ja uwielbiasz drewno i jakość jaką ono ze sobą niesie (tym bardziej, że więcej o bitwie plastik vs drewno pisaliśmy tutaj).

Pamiętaj jednak, że jeśli planujesz wymienić starą stolarkę drewnianą, to wcale nie musi być ona diametralnie różna od oryginału. Każdy projekt do starszego budynku można opracować nawiązując do pomysłu architekta oraz pierwotnego stylu. To ważne nie tylko dlatego, by wpasować się w wymagania konserwatora zabytków. Nowa stolarka w starym budynku powinna przede wszystkim oddawać hołd dawnej epoce i gustom osób, które zdecydowały się zamieszkać w miejscu z historią. Moim zdaniem to pewnego rodzaju odpowiedzialność społeczna.

[zdjęcie: stary, klasyczny budynek z nowymi oknami]

Nowoczesne okna drewniane do starego budynku

Poza kwestiami estetycznymi nowa stolarka będzie posiadać również możliwości techniczne przystające wyłącznie do współczesności.

W ten sposób w SOWAPRO tworzymy projekty, które tylko wyglądem przypominają stare realizacje. Gdy przyjrzymy się szczegółom wyróżnia je wszystko co obecnie najlepsze – niski poziom przepuszczania powietrza i izolacji termicznej (w tym celu stosujemy grubsze profile, uszczelkę, izolowanie kasetonów), dźwiękoszczelność, oczywista trwałość, czy systemy antywłamaniowe (w naszych realizacjach montujemy okucia, które dadzą właścicielom wysoki poziom bezpieczeństwa).

Chcesz wiedzieć, jak wygląda to w praktyce? Zobacz nasze produkty:

  • Okna Superbia – dedykowane do budynków objętych nadzorem konserwatora zabytków,
  • Okna Retro – nowoczesne parametry techniczne przypominające realizacje sprzed lat,
  • Okna odtworzeniowe – maksymalna powierzchnia szklenia w oparciu  o istniejące okna.


Zastanawiając się nad zachowaniem starych okien pamiętaj, że najważniejszą sprawą jest to, by ich stan spełniał przede wszystkim Twoje oczekiwania. Lubisz szum wiatru pomiędzy ramami? W porządku, nie zmieniaj ich. W przeciwnym razie nie wahaj się i postaw na nowe okna drewniane z naszej manufaktury stolarskiej, z których korzystać będziesz przez długie lata. Jestem przekonany, że wysiłek włożony w wykonanie drzwi czy okien, które powstaną na wzór starych da Ci olbrzymią satysfakcję.

Jeśli ciągle masz wątpliwości, czy Twoje stare okna nadają się do użytku zapraszamy do kontaktu.

Z wyrazami szacunku,
Mateusz Rudnicki
projektant i właściciel SOWAPRO